Warsztaty Antropolog w mieście

Sprawozdanie z warsztatów z antropologii

            Dnia 27 listopada klasę 2b (biol-chem) odwiedziły dwie panie antropolożki ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. Warsztaty na temat „Spod strzechy na blokowisko, czyli antropolog w mieście” realizowane były w ramach projektu „Okiem etnologa. Warsztaty dla licealistów” Lekcja miała na celu naukę o antropologii jak i naukę o podstawowych problemach, z którymi ta nauka się styka. Lekcję prowadziły pani Kasia i Ania, które związane są z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego

            Na początku lekcji każdy z uczniów podał zdania kojarzące mu się z antropologią, po czym wspólnie ustaliliśmy definicję. Potem podzielono klasę na 5 grup, a każda grupa dostała wytyczne – krótkie komentarze i ilustracje dotyczące danego problemu. Najpierw dyskutowaliśmy w grupach, później na forum klasowym. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych zależnościach np. jak rozmawiając o moście można przewidzieć wyniki wyborów w Gruzji. Zastanawialiśmy się nad zagadnieniami wykorzystania przestrzeni publicznej oraz problemami różnych grup ludzi, wynikającymi z jej modernizacji. Na przykładzie konkretnego projektu modernizacji targowiska staraliśmy się np. wczuć w rolę kupców, urzędników, mieszkańców miasta i oczywiście w rolę antropologów. Zadanie nie było proste, każda grupa prezentowała różne punkty widzenia, które trudno pogodzić.

Na lekcji zdobyliśmy pogląd o tym, czym zajmuje się antropologia kultury, a niektórzy z nas zaangażowali się w dyskusję i zainteresowali tą dziedziną.

Kosma Rabiega, klasa 2b

{gallery}2013-antropolog-w-miescie{/gallery}

Skip to content