Warsztaty “Co kryje ziemia?” i “Jak przywrócić tożsamość?”w Instytucie Pamięci Narodowej

Za nami dwa kolejne spotkania w ramach projektu “Łączka i inne miejsca poszukiwań” w Centralnym Przystanku Historia IPN.  Warsztaty pt. “Co kryje ziemia?” dotyczyły  badań archeologicznych związanych z poszukiwaniem śladów polskich ofiar reżimu komunistycznego.  Uczniowie biorący udział w projekcie, obejrzeli  film  na temat  procesu dokumentacji, konserwacji i identyfikacji znalezisk archeologicznych, wysłuchali  wykładu  Marka Nadolskiego, pracownika Biura  Poszukiwań  i Identyfikacji  IPN, na temat szczegółów pracy na wykopaliskach archeologicznych. Dowiedzieli się m.in. jak wygląda typowanie miejsc przeznaczonych do badań archeologicznych i na czym polega wizja lokalna w terenie.

Warsztaty na temat “Jak przywrócić tożsamość?” poprowadziły Angelika Słodka i Aleksandra Baryła, specjalistki z dziedziny antropologii Wydziału Identyfikacji Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Tym razem uczniowie  poznali proces identyfikacji odnalezionych w trakcie prac poszukiwawczych ludzkich szczątków oraz dowiedzieli się  jak pozyskuje się materiał biologiczny do badań porównawczych  od ofiar, jak i ich krewnych. W drugiej części warsztatów  młodzież wcieliła  się w role antropologów i na podstawie zdjęć przeprowadziła  oględziny antropologiczne, ustaliła do kogo należą badane szczątki.  Na podstawie cech szczątków:  kości miednicy, kości udowej i czaszki  określiła profil biologiczny: wiek, płeć, wzrost. Wcielenie się w rolę antropologów to doskonały sposób na rozwijanie umiejętności analitycznych i praktyczne zastosowanie wiedzy.

To były bardzo interesujące i angażujące lekcje, dotyczące tematów ważnych społecznie.