Wrażenia z wyjazdu do Szwecji, kwiecień 2003 – tekst po polsku

Wyjazd do Szwecji w ramach projektu wymiany młodzieży Polski i Szwecji pt. “Regionalne biuro podróży w Internecie, prezentacja regionu i atrakcyjne miejsca do zwiedzania”.
Kwiecień 2003.

Wczesnym rankiem 29 marca 2003 roku przybyliśmy na lotnisko “Arlanda”. Następnie pojechaliśmy autokarem do Sztokholmu i zwiedzaliśmy go przez trzy godziny. Mieliśmy okazję zobaczyć Starówkę, wiele historycznych zabytków oraz zmianę warty. Pogoda była piękna, słońce świeciło, więc wszyscy byli bardzo zadowoleni. Ze stolicy Szwecji wyjechaliśmy o 14.00 . Podróż do Hudiksvallu zajęła pięć godzin, ponieważ w Szwecji kierowcy jeżdżą wolno i ostrożnie. W drodze do miasteczka Szwedzi podarowali nam różne upominki. Do Hudiksvallu dojechaliśmy wieczorem i poznaliśmy goszczące nas rodziny.
W niedzielę pojechaliśmy do Jarvzoo, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele dzikich zwierząt, np. lisy, wilki, łosie, renifery itp. Podczas spaceru po parku dostaliśmy lunch: soczki i hot-dogi. Następnie pojechaliśmy nad jezioro polodowcowe, oraz do lokalnego artysty.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy szwedzką szkołę, która znacznie różni się od polskiej. Około 13.00 pojechaliśmy do centrum Hudiksvall, gdzie odwiedziliśmy Urząd Gminy. Opowiedziano nam historię miasteczka i zapoznano nas z funkcją, jaką spełnia tamtejsze biuro. Zostaliśmy poczęstowani kawą i ciastkiem – tzw. szwedzka “fika”.
We wtorek rano pojechaliśmy do Bromangymnasiet, gdzie obejrzeliśmy film. Następnie mieliśmy wycieczkę do Iggesund, do fabryki kartonu. Spędziliśmy tam dwie godziny oglądając mechanizm tworzenia papieru. Po zwiedzeniu kompleksu poszliśmy na basen. Zabawa była przednia, ponieważ znajdowała się tam trampolina, wieża i ogromny ponton. Do Hudiksvall wróciliśmy autobusem około 19.00.
2 kwietnia przybyliśmy do centrum sportowego w Hasseli. Mogliśmy jeździć na nartach, desce i spacerować po okolicy. Pogoda dopisała. Było słonecznie i padał śnieg.
W czwartek odwiedziliśmy redakcję lokalnej gazety “Hudiksvall Tinding” oraz muzeum, w którym poznaliśmy historię miasta i okolic. Wieczorem spotkaliśmy się ze szwedzkimi uczniami w ich szkole.
Piątek był dniem wolnym, więc sami zorganizowaliśmy sobie czas. Większość z nas pojechała na zakupy do Sundsvall.
W sobotę wyjechaliśmy z Hudiksvall. W drodze do Sztokholmu widzieliśmy katedrę w Uppsali. Samolot wystartował o 19.00 i w ten sposób nasz pobyt dobiegł końca. Bawiliśmy się wspaniale. Na pewno będziemy miło wspominać ten wyjazd.

Autorzy: Anna Wiłkowska, Michał Żugajewicz, klasa 3F, kwiecień 2003.

{gallery}szwecja2002{/gallery}