WYCIECZKA DO SZWAJCARII

W dniach od 18.03. do 23.03. 24 roku uczniowie naszego liceum uczestniczyli w wycieczce, której celem było poznanie osobliwości i różnorodności Szwajcarii. Uczniowie integrowali się z młodzieżą z Anglii, wspólnie realizowali projekty językowe i zaznajamiali się ze szwajcarską tradycją, kulturą, sztuką i architekturą.

Zwiedzanie Szwajcarii rozpoczęli od największego miasta Zurychu. Uczestnicy mieli okazję przejść się po eleganckiej Bahnhofstraße, zobaczyć romańsko-gotycką bazylikę Grossmünster i kościół Fraumünster z kolorowymi witrażami autorstwa Marca Chagalla oraz popłynąć w rejs po malowniczym Jeziorze Zuryskim.

Kolejnego dnia uczniowie przyjechali do Lucerny i zwiedzili pobliskie muzea. W Muzeum Transportu uczniowie mogli zobaczyć największą w Europie ekspozycję dotyczącą mobilności, zaś w Muzeum Komunikacji dowiedzieć się, jak rozwijały się media masowe. Jako zwieńczenie, nasi uczniowie obejrzeli również seans w planetarium. Następnie – podczas wykonywania grupowych projektów językowych – uczestnicy wyjazdu spacerowali po drewnianym moście Spreuerbrücke i wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco Kapellbrücke, obejrzeli XVI-wieczny ratusz oraz mieli okazję zobaczyć jedną z najstarszych wież zegarowych, Zeitturm.

Kolejnego dnia uczniowie mogli podziwiać alpejskie malownicze krajobrazy u zbocza góry Jungfrau i przespacerować się po miejscowościach Luterbrunnen oraz Interlaken.

Innym, równie interesującym punktem programu wycieczki był spacer po Bernie, stolicy Szwajcarii. W Bernie swoją młodość spędził Albert Einstein.  Obecnie w jego domu znajduje się muzeum historii miasta. W Bernie uczniowie zwiedzili wpisaną na listę Unesco średniowieczną starówkę oraz dzielnicę rządową. Na koniec uwagę uczestników przyciągną ogród niedźwiedzi położony w centrum miasta, na zboczu góry przy rzece Aarze.

Po południu młodzież zobaczyła, jak produkowane są lokalne sery, które mogła skosztować. Poznała również tajniki wytwarzania szwajcarskich czekolad w fabryce czekolady Camille Bloch, która została założona w 1929 roku. Dziś jest jednym z największych producentów czekolady w Szwajcarii i zatrudnia 180 pracowników.

Kolejną atrakcją było podziwianie z platform widokowych największego wodospadu Europy Rheinfall, zw. Szwajcarską Niagarą. Szum burzących się wód i biel kłębiących się fal budzą niezwykły podziw. Na koniec uczniowie zwiedzili pobliskie Schaffhausen – miasto z największą w Europie liczbą domów na starówce zdobionych wykuszami. Piękne i atrakcyjne. Na koniec młodzież wzięła udział w warsztatach na temat kakała, oraz zwiedziła Sankt  Gallen:  Marktgasse, pomnik  uczonego z okresu renesansu Vadiana oraz rzymskokatolicką katedrę Benedyktynów.

Podróż autokarem w drodze powrotnej przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze. Uczniowie wykonali piękne zdjęcia, a w niejednej torbie ukryte były upominki, smakowite kawałki sera i całe mnóstwo czekolady. W głowach pozostaną wspomnienia pięknych widoków, niezapomnianych przeżyć i zdumiewających informacji.

Na koniec uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom za opiekę w czasie wyjazdu, szczególnie pani Dyrektor Annie Jurek za zgodę na wycieczkę do Szwajcarii, pani Barbarze Linke za pomysł i realizację projektu ze strony szkoły oraz pani Ewelinie Kubickiej za wsparcie i opiekę.