Wycieczka klas 3B i 3D Szlakiem Młodej Polski

W dniach 27 -30.10.2009 odbyła się wycieczka szkolna dla uczniów klas 3B i 3D Szlakiem Młodej Polski.

Zaczęliśmy od zwiedzania Oświęcimia – obozów koncentracyjnych – świadectwie okrutnej historii, o której nie powinniśmy zapomnieć.
Następny dzień spędziliśmy w Zakopanem i okolicach, gdzie młodzież miała okazję zapoznać się z elementarnymi cechami stylu zakopiańskiego. Byliśmy też w Harendzie (obecnie Muzeum Kasprowicza), w której wybitny twórca małopolski spędził ostatnie lata swego życia. Wiązał z nią wiele nadziei, niestety śmierć (cukrzyca) przerwała niezwykłą twórczość tego artysty.

Kolejne dwa dni poświęcone były Krakowowi, centrum sztuki. Młodzież spotkała się z panią Rydlową, która barwnie opowiadała o historii małżeństwa Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczakówną. W Muzeum Wyspiańskiego zobaczyliśmy dzieła genialnego twórcy i wszechstronnego artysty, jakim niewątpliwie był Stanisław Wyspiański. W Kościele Franciszkanów obejrzeliśmy polichromię i witraże, będące dziełem malarza, a w Kościele Mariackim odnaleźliśmy w ołtarzu Wita Stwosza anioły, wykonane przez twórcę „Wesela” pod okiem wybitnego malarza Jana Matejki. Pobyt w Krakowie zakończyła wizyta w Kościele Paulinów „Na Skałce”, gdzie leżą najwspanialsi twórcy Polscy. Ostatnim z pochowanych tam Polaków jest Czesław Miłosz, Noblista, związany przez wiele lat z Krakowem.

Wycieczka była bardzo ciekawa, choć program zbyt napięty i rozbudowany. Wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy do Warszawy z opiekunkami, paniami: Renatą Kos, Katarzyną Grącką, Małgorzatą Biedą oraz Aleksandrą Ksel – Osęką.

Tekst opracowała: Aleksandra Ksel – Osęka
Zdjęcia: Renata Kos

 

Skip to content