Dzień Wielkiej Brytanii

DZIEŃ WIELKIEJ BRYTANII, 7 listopada 2005

Tradycją w naszej szkole są dni państw Unii Europejskiej. W przygotowaniu do nich uczestniczą uczniowie z klas profilu edukacji europejskiej pod kierunkiem autorów programu innowacyjnego edukacji europejskiej: p. Aleksandry Ksel-Osęki, p. Irminy Karczewicz i p. Jerzego Gołaszewskiego. Współpracującym z autorami projektu była nauczycielka geografii p. Hanna Biłowicka-Maćkowiak, która konsultowała gazetki ścienne o różnorodnej tematyce, stanowiące dekoracje korytarzy.

Harmonogram prac przygotowujących obejmował miedzy innymi:

 • wizytę w Ambasadzie Wielkiej Brytanii, w Instytucie Kultury Brytyjskiej,
 • zbieranie wiadomości o historii Królestwa Wielkiej Brytanii,
 • opracowanie najważniejszych informacji o kulturze, językach, sztuce, literaturze, architekturze i współczesnej gospodarce tego kraju,
 • przygotowanie spektaklu teatralnego “Poskromienie Złośnicy” – Williama Szekspira,
 • wykonanie elementów dekoracji korytarzy, kojarzących się z Wielką Brytanią. np. Big Ben, czerwony wielki autobus piętrowy, postać Szkota w stroju narodowym,
 • opracowanie przez uczniów gazetek tematycznych rozszerzających wiedzę o Anglii, Walii, Irlandii i Szkocji,
 • zaprojektowanie regionalnego menu do kącika kulinarnego,
 • zebranie folderów, albumów, prasy pokazujących największe atrakcje turystyczne regionów w kąciku “Biuro Turystyczne”.

Wieczorem w  dniu poprzedzającym święto Wielkiej Brytanii w naszej szkole, wszyscy nauczyciele zaangażowani w organizację Dnia, razem z  grupą uczniów, dekorowali korytarze i hall przed sekretariatem. Wszyscy uczniowie z klas edukacji europejskiej (1c, 2c, 2h, 3c i z klasy przedsiębiorczości 1f) uczestniczyli w spotkaniu z p. Kudelską, która przez kilka lat studiowała i pracowała w Anglii. W czasie prezentacji audiowizualnej opowiadała o życiu codziennym Brytyjczyków, Walijczyków, Szkotów i Irlandczyków. Po prezentacji rozwinęła się bardzo ciekawa dyskusja. Uczniowie kierowali do gościa wiele pytań.
Kolejną częścią obchodów tego dnia, był konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii rozegrany między reprezentacjami klas, a przygotowany przez p. Irminę Karczewicz i p. Jerzego Gołaszewskiego. Spektakl teatralny prezentowany był dwukrotnie. Raz dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły, zaś wieczorem dla rodziców uczniów.
Przez cały dzień czynny był bufet prowadzony przez uczniów z klasy 3c, gdzie uczniowie i nauczyciele mogli posmakować specyfików kulinarnych charakterystycznych dla kuchni brytyjskiej.

PROGRAM OBCHODÓW DNIA WIELKIEJ BRYTANII W LXIII LO im. Lajosa Kossutha 7.XI.2005 r.

 • Inauguracja obchodów Dnia Wielkiej Brytanii,
 • prelekcja p. Magdaleny Kudelskiej na temat: “Wielka Brytania a Polska po rozszerzeniu UE”,
 • spektakl teatralny w wykonaniu uczniów kI. I E i II C – fragmenty “Poskromienia złośnicy” W. Szekspira,
 • konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii,
 • projekcja filmu fabularnego,
 • Prezentacje:
  – osiagnięcia kultury angielskiej, muzyka angielskia,
  – charakterystyczne elementy krajobrazu angielskiego,
  – historia Anglii, Walii i Szkocji,
  – życie codzienne Wysp Brytyjskich,
  – kuchnia angielska,
  – biuro podróży “Zapraszamy na Wyspy Brytyjskie”.

 

ZAPRASZAMY!

Uczniowie klas europejskich – I c , II H , III c oraz gościnnie I E i I F

Autor tekstu: Dorota Biłowicka-Maćkowiak.

Skip to content