Spotkanie ze Stefanem Czernieckim, podróżnikiem i dziennikarzem, absolwentem naszej szkoły

Spotkanie ze Stefanem Czernieckim, podróżnikiem i dziennikarzem, absolwentem naszej szkoły

Wymienione w tytule spotkanie odbyło się w czwartek 19 kwietnia 2012 r.

Pan Stefan Czerniecki pokazał nam slajdy i opowiedział o jednej ze swoich podróży do Ameryki Południowej, którą zatytułował “Śladem szeptu amazońskiego potoku”. Na dwie godziny przenieśliśmy się w odległe, egzotyczne miejsca, niedostępne dla turystów. Słuchaliśmy o niebezpiecznych przygodach w Caracas – stolicy Wenezueli, życiu lokalnych plemion indiańskich, a przede wszystkim o eksploracji południowej prowincji Wenezueli – stanu Amazonas, dziewiczego i niedostępnego dla turystów. Tam Pan Stefan odbył spływ łodzią i indiańskimi czółnami w górę Orinoco oraz Rio Cunucunuma, aby zdobyć wierzchołek tepui Duida. Według Indian jest pierwszym białym człowiekiem, któremu się to udało. Zobaczyliśmy też wodospad Salto Angel w pełnej okazałości.

Pokaz był wspaniały, mogliśmy “odbyć” i przeżyć fantastyczną podróż, a pan Stefan Czerniecki zachwycił nas ogromną wrażliwością na piękno przyrody i drugiego człowieka.

“Dalej od Buenos” to pierwsza książka pana Stefana Czernieckiego, a my już czekamy na następną.

Renata Kos

POZNAJ ŚWIAT” napisało o Stefanie Czernieckim:

STEFAN CZERNIECKI – kartograf, rozgadany wielbiciel yerby i komedii Szekspira. Górski dzikus czerpiący przyjemność z kilkudniowego zniknięcia w andyjskiej głuszy.
Zarażony przez ojca-alpinistę miłością do gór marzył, aby podejść pod ścianę Cerro Torre. Okazja nadarzyła się, gdy obronił pracę magisterską w Katedrze Kartografii Uniwersytetu Warszawskiego.
Podróżuje bez wielkich funduszy. „Mam bardzo dobrego Anioła Stróża” – mówi, gdy pytają go, jak udaje mu się przeżyć.
Teksty jego autorstwa publikują: „Rzeczpospolita”, „Nowe Państwo”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Polonia Christiana”, „npm”, „National Geographic-Traveler”.

http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Dalej_od_Buenos/502

autor: prof. Renata Kos

Skip to content