Wykład z historii

W dniu 20 września 2012 r. uczniowie klas III g i II e oraz p. prof. Dorota Myśliwska uczestniczyli w spotkaniu z panem Grzegorzem Łubczykiem, dyplomatą, w latach 1997-2001 ambasadorem RP w Budapeszcie. Spotkanie zatytułowane było „Henryk Sławik i Jozsef Antall – przyjaźń na śmierć i życie. Z życia wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech.” Pan ambasador w sposób bardzo ciekawy opowiedział nam historię przyjaźni tych niezwykłych ludzi, których szalejąca wówczas wojna zmusiła do dokonywania bardzo trudnych życiowych wyborów, a nawet poświęcenia życia dla ratowania innych. Ogromne wrażenie zrobiła na nas bohaterska postawa byłego powstańca śląskiego – Henryka Sławika. Po przegranej wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, wraz z innymi żołnierzami udał się na Węgry, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z pracownikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jozsefem Antallem. Dzięki jego pomocy Henryk Sławik założył polską szkołę dla dzieci uchodźców, organizował pomoc wojskową dla polskich żołnierzy oraz pomoc materialną dla osób cywilnych. Zaangażował się także w pomoc dla ludności żydowskiej i z narażeniem własnego życia udało mu się uratować ponad 5 tysięcy Żydów uciekających z okupowanej Polski. W 1944 roku po wejściu Niemców na Węgry został aresztowany przez Gestapo. Podczas okrutnego przesłuchania wziął całą winę na siebie, nie przyznając się do znajomości z Jozsefem Antallem. W sierpniu 1944 roku został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen – Gusen. W 1990 roku Henryk Sławik został pośmiertnie uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznany przez izraelski Instytut Yad Vashem.

Po wysłuchaniu opowieści pana Grzegorza Łubczyka obejrzeliśmy film pt. „Anioły Karola Malczyka”, w którym wystąpiła między innymi córka pana Henryka Sławika – Krystyna oraz pan Jozsef Antall. Na koniec obejrzeliśmy wystawę poświęconą losom polskiego uchodźstwa na Węgrzech.

{gallery}wyklad_2012{/gallery}