Zaduszki Poetyckie 2002 w LXIII LO

kronika_efe“Nauka chodzenia” według tekstów Andrzeja Bursy.

Minęło już trzynaście lat od czasu, kiedy to w listopadzie 1990 roku licealiści z LXIII LO (wówczas jedynej publicznej szkoły średniej na Ursynowie) po raz pierwszy zaprezentowali spektakl poetycki z cyklu “Zaduszki poetyckie”. Młodzi adepci sztuki teatralnej pod kierunkiem polonistki, Hanny Wiśniewskiej (pomysł, reżyseria, scenariusz, scenografia) przedstawili spektakl, do którego materiałem literackim były piosenki i wiersze Edwarda Stachury, Ryszarda Miliczewskiego-Bruno, Rafała Wojaczaka, Haliny Poświatowskiej.

Od tego czasu, co rok, w mroczny listopadowy wieczór, w szkole przy ulicy Hirszfelda 11, spotykają się uczniowie, absolwenci, rodzice i przyjaciele, którzy uczestniczą w kolejnym poetyckim spektaklu. Z improwizowanej sceny padają słowa Zbigniewa Herberta, Andrzeja Bursy, Mirona Białoszewskiego i innych znakomitych poetów. Zawsze są to teksty nieżyjących już artystów polskich i obcych, poetów niepokornych, otoczonych legendą i (wbrew pozorom) mało znanych kolejnym roczniokom licealistów.

Na XIII “Zaduszki poetyckie” prof. Hanna Wiśniewska wraz z uczniami IIIE, klasy z autorskim programem edukacji artystycznej, przygotowała spektakl “Nauka chodzenia” według tekstów Andrzeja Bursy. Ciekawa scenografia, znakomite teksty literackie, interesujące, proste środki wyrazu artystycznego, dobry warsztat aktorski wykonawców oraz myśl spektaklu zostały owacyjnie przyjęte przez liczną, wierną publiczność.

“Zaduszki poetyckie” to chyba najstarsza, a na pewno stała, forma amatorskiej twórczości teatralnej na Ursynowie.

Prof. Hanna Wiśniewska i uczniowie zapraszają na następne, już XIV “Zaduszki poetyckie” w LXIII LO im. Lajosa Kossutha.

Skip to content