ZAJĘCIA DOTYCZĄCE DEZINFORMACJI

W dniu 11 maja uczniowie klasy 1c realizujący rozszerzony program wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w zajęciach dotyczących dezinformacji z naciskiem na krytyczne podejście  do odbieranych informacji. Warsztaty odbyły się w Centrum Wielokulturowości na Pradze. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi technikami manipulacji wykorzystywanymi w przekazach medialnych, a szczególnie w internecie. Podczas zajęć prowadząca zwróciła uwagę na fakt sięgania i szukania przez nas informacji, które wpisują się w nasze poglądy i wartości, potwierdzają nasz sposób myślenia i działania. Oczywiście może być to przyczyną dezinformacji i bez krytycznego myślenia możemy ulec manipulacji. Ważnym elementem, któremu ulegamy jest tzw. ziarno prawdy  oraz skonstruowanie wypowiedzi w taki sposób, że nabieramy przekonani, iż  jesteśmy jedyni lub w bardzo małej grupie osób, która pozyskała tę informację. W drugiej części uczniowie zostali poproszeni o przygotowanie w grupach   fakenews  na stronę portalu społecznościowego, dotyczących m,in szkodliwości jazdy na rowerze, używania kosmetyków, nauki matematyki i wycofania hit-u z programu nauczania. Polecamy zajęcia.

Jola Wiszniewska