4 kwietnia 2013 roku odbyły się „wyjątkowe” warsztaty z przedsiębiorczości o nazwie LEGOnomia. W projekcie brała udział klasa 3D (mat- fiz- inf).
Była to drużynowa gra edukacyjna stworzona przez ekspertów FOR, NBP i Banku Światowego dla uczniów. Podzieliliśmy się na kilkuosobowe drużyny i podczas lekcji otrzymaliśmy swoje „państwo” i sprawowaliśmy nad nim „władzę” przez jedną lekcję. Następnie za pomocą specjalnie przygotowanych kart reform poznaliśmy możliwe posunięcia rządu oraz ich efekty.
Dodatkową atrakcją było to, że w grze posługiwaliśmy się klockami LEGO budując z nich wieże, które tworzyły na planszy wykres słupkowy przedstawiający: bezrobocie, pkb, konsumpcje oraz zadłużenie naszego państwa.
Podzieliliśmy się na 5 zespołów 4 osobowych i utworzyliśmy małe rządy Legolandii. Panowie prowadzący zajęcia przedstawili krótko zasady działania gry. Następnie rozdali nam klocki oraz karty wyjaśniające szczegółowo czym dane posunięcia są w praktyce. Jako rząd musieliśmy podjąć decyzje o podatku od pracy, ochronie zatrudnienia, wieku emerytalnym oraz wydatkach publicznych. Mogliśmy je zwiększyć, zmniejszyć lub pozostawić bez zmian. Na pozór wydaje się to bardzo proste i mało interesujące, ale jak to się mówi diabeł tkwi w szczegółach bo trzeba było podjąć takie decyzje, aby zmniejszyć dług publiczny, wzbogacić państwo, ale nie zdenerwować jego obywateli.
Po podjęciu decyzji i podsumowaniu osiągnięć każdego rządu został wybrany najlepszy, który zyskał najwięcej pieniędzy. Zwycięskim drużynom Pani Kazalska wpisała 6 za aktywność na lekcji. Reszta też nie była poszkodowana i dostała 5 za duże zaangażowanie na zajęciach.
Po zakończeniu warsztatów jeszcze długo dyskutowaliśmy na temat gry. Każdy z nas uważał, że była to bardzo interesująca i wciągająca gra, w którą chętnie by jeszcze raz zagrał.
Cała klasa chciałaby podziękować Pani Urszuli Kazalskiej za możliwość udziału w warsztatach a organizatorom zajęć za pomysł, poświęcenie i organizację.
Marta Grzywna i Piotr Strożek 3D
{gallery}ekon_4_2013{/gallery}