Dnia 26 września klasy o profilu ekonomicznym (2F i 3F) miały możliwość uczestniczenia w wykładzie na temat historii pieniądza i banków na uczelni Łazarskiego, znajdującej się przy ulicy Świeradowskiej. Dowiedzieliśmy się, że pieniądze to nie tylko banknoty, monety czy karta płatnicza, czyli najczęstsze sposoby płacenia, ale także te na lokacie, którymi w danym momencie nie możemy zapłacić. Poznaliśmy historię i przyczyny powstania monet i banknotów.
Kiedyś ludzie posługiwalisię barterami, czyli wymieniali dobra na inne dobra. Płacidła (różne towary jak krowy, woły, oliwa, żelazo)- dobra, które nie były powszechne, mające wartośc użytkową były używane jako środek płatniczy. Trudno je było dzielić. Następnie wymyślono możliwość płatności w kruszcach (metale – srebro i złoto, których cena regulowana była przez rynek (przez popyt i podaż). Jeszcze później powstały monety (w VIIwieku p.n.e. w Egipcie). Dopiero u schyłku poprzedniej ery wymyślono pieniądz papierowy (tzw. kwity depozytowe).
Dowiedzieliśmy się także, czym jest inflacja i stopa procentowa. Wiemy, że nie warto lokować pieniędzy w banku, w którym stopa procentowa jest niższa niż inflacjai. Dostaniemy wtedy oczywiście odsetki i fizycznie będziemy mieć więcej pieniędzy, jednak ich wartość będzie mniejsza. Nie powinniśmy lokować swoich oszczędności w parabankach, w których depozyty nie mają gwarancji bankowej z BFG.
Dowiedzieliśmy się, że rekordy inflacji należą głównie do państw europejskich – Niemiec (wzrost cen 3,7mld razy) i Węgier (było to w I połowie XX wieku). W XXI wieku, a dokładnie w 2009 roku, rekordzistą zostało afrykańskie Zimbabwe. Inflacja wyniosła tam 2,2miliarda %.
Wiemy także, że Bank Centralny zajmuje się nie tylko polityką pieniężną, co gwarantuje stabilny rozwój gospodarczy, ale jest także Bankiem całego państwa i Bankiem wszystkich innych banków.
Wykład prowadziła Dr Anita Zarzycka, a opiekowała się nami Pani Prof. Urszula Kazalska.
Przygotowały:Joanna Szyc, Paulina Liwińska 3F