Bal Karnawałowy “Śnieżna Kraina” organizowany przez fundację “Świat na Tak”

IX MŁODZIEŻOWY INTEGRACYJNY BAL KARNAWAŁOWY “ŚNIEŻNA KRAINA”
ORGANIZOWANY PRZEZ FUNDACJĘ “ŚWIAT NA TAK”

Na dzień 27 stycznia wyznaczony był termin IX Młodzieżowego Integracyjnego Balu Karnawałowego “Śnieżna Kraina”. Bal ten organizowany jest w okresie karnawału, każdego roku, z inicjatywy i przez wolontariuszy działających w fundacji “Świat na TAK”.
Na Bal zapraszani są wszyscy młodzi niepełnosprawni z terenu całej Warszawy.
Nazwa “Śnieżna Kraina” obligowała sponsorów balu do przygotowania dekoracji w  kolorach bieli, granatu i błękitu. Wolontariusze z klubów warszawskich szkół i etatowi pracownicy Fundacji “Świat na TAK” przez wiele dni poprzedzających termin balu, szukali sponsorów. Dzięki dobroci wielu serc udało się zdobyć produkty do przygotowania poczęstunku. Od rana samochody z różnych firm państwowych i prywatnych przekazywali dary na Bal. Napoje, owoce, słodycze, chipsy w różnych smakach, słone paluszki, orzeszki słone – stanowiły tylko część poczęstunku.
Od samego rana w “kuchni” pracowało kilkoro dziewcząt i chłopców, którzy przygotowywali kanapki na bal. Inni wolontariusze w tym samym czasie kroili ciasto.
Stoły ustawione w rzędach, przykryte były granatowymi i niebieskimi obrusami. Dla każdego z uczestników balu przygotowane było miejsce siedzące i nakrycie (białe talerze, kubeczki, serwetki).
Z koła wolontariatu działającego przy LXIII Liceum Ogólnokształcącego do pomocy przy przygotowaniu Balu zgłosiła się grupa wolontariuszy. Uczennice z naszej szkoły wraz z opiekunkami – nauczycielkami, od godziny 11 pracowały przy nakrywaniu stołów, rozstawianiu talerzy z poczęstunkiem, rozmieszczaniu napojów i owoców w taki sposób, aby każdy mógł z łatwością sięgnąć po napój czy owoce. Razem z grupą wolontariuszy z innej szkoły, zawieszaliśmy dekoracje – girlandy kolorowych balonów. Przygotowaliśmy kanapki dla wolontariuszy, którzy w godzinach wieczornych pracowali na Balu.
W tym roku koło z naszej szkoły nie miało “swoich podopiecznych” na Balu. Dlatego zaproponowaliśmy Fundacji inną formę pomocy. Praca jaką wykonaliśmy dla młodzieży niepełnosprawnej – gości Balu, była z naszej strony niewielkim wkładem w zorganizowaniu Balu. Mamy jednak poczucie, że nawet “okruszynka” tej pomocy umożliwiła stworzenie miłej atmosfery podczas Balu.
Wszyscy zaproszeni goście zjeżdżali do Pałacu Kultury i Nauki wczesnym popołudniem. Tradycyjnie, wszyscy spotkali się w Sali im. Marii Skłodowskiej- Curie.
Dla wielu młodych ludzi, wieczór i Bal jest jedynym w roku. Młodzi mogą opuścić swoje domy i bawić się, tańczyć, zapominając o swoich chorobach i kłopotach, trudnościach i szarej codzienności. Jak do każdego poprzedniego balu, tym razem też zaproszeni byli wodzireje. Wszyscy chętni uczestnicy Balu, przed polonezem, mogli skorzystać z pomocy profesjonalnych fryzjerów i wizażystek, którzy przygotowywali i upiększali młodzież.
Bal rozpoczął się polonezem. Wszyscy powoli ruszyli w tan, na wózkach, o  kulach, w takt muzyki. Z uśmiechem na twarzach i błyskiem w oczach – byli szczęśliwi, że mogli spotkać znajomych i poznać innych młodych ludzi. Na parkiecie pojawili się młodzi ludzie często w strojach dopasowanych do tytułu Balu – jako królowe śniegu, bałwanki, śnieżynki. Wśród młodzieży niepełnosprawnej zgłosiło się blisko 300 uczestników, którzy wraz z 300 wolontariuszami z Klubów Ośmiu Młodzieżowego Wolontariatu spędzili wieczór na Balu. Każdy wolontariusz stał na straży, czując się odpowiedzialnym za każdego z uczestników Balu. Wolontariusze opiekowali się gośćmi: służyli pomocą przy posiłku, dotrzymywali towarzystwa podczas tańców, wprowadzali chętnych do uczestniczenia w konkursach.

HYMN ŚWIAT NA TAK

Dom rodzinny
Dzieciństwa jasny Dom
I dłoń matki, co ścieżki prostuje
Noś w pamięci
Na przekór trudnym dniom –
Kiedyś innym ten obraz darujesz.

Zawsze serce,
Otwarte serce miej –
Tylko przyjaźń się liczy w potrzebie
I gdy przyjdzie
Na bliskich próby dzień,
Nie stój z boku, lecz innym daj siebie.

Ludzie mówią,
Ze w życiu tak już jest
I dzień jasny z ponurym się splata,
Więc twój uśmiech
Niech nawet w porze łez
Jak nadzieja niech będzie skrzydlata.

A gdy jeszcze
Potrafisz silnym być,
Kiedy innym potrzeba twej dłoni,
Wtedy powiesz:
Dla świata warto żyć
I za wspólnym marzeniem wciąż gonić!

Świat na tak, świat na tak
Zmieniaj świat na tak!
Serce nie miej ze skały,
Bądź jak ośmiu wspaniałych!
Świat na tak, świat na tak,
Zmieniaj świat na tak
W każdym geście i słowie
Pokaż ludziom, że człowiek
Innym szczęście powinien dziś dać!

Autor tekstu: p. Dorota Biłowicka-Maćkowiak.

Skip to content