“Hoplici i legioniści w Kossuthcie”

W dniu 21.02.2012 na zaproszenie p. prof. Doroty Myśliwskiej gościliśmy w naszej szkole  grupę historyczną Milites Optima z Bielańskiego Ośrodka Kultury. Tworzą ją ludzie, dla których historia jest prawdziwą pasją.

Spotkanie odbyło się w galerii. Zaprezentowana została bardzo ciekawa  lekcja o powstaniu Rzymu. O tym jak z małej wioski Roma powstało potężne imperium, które opanowało cały basen Morza Śródziemnego.

Panowie wystąpili w strojach  legionistów rzymskich oraz hoplitów greckich. Przybliżyli nam wiedzę o najważniejszych wojnach jakie prowadzili Rzymianie  i najsłynniejszych bitwach z ich udziałem.

Dowiedzieliśmy się, że uzbrojenie legionistów przez wieki ulegało zmianom. Legioniści w początkach republiki różnili się znacznie od swego „kolegi” z II wieku. Zmiany polegały przede wszystkim na podniesieniu jakości poszczególnych elementów jak i stylu walki i częściach uzbrojenia. Podstawowe elementy uzbrojenia legionisty stanowiły:

Hełm
Tarcza – początkowo owalna, a potem prostokątna
Pancerz – zbroja łuskowa lub kolczuga a później zbroja segmentowa
Ciężka włócznia lub oszczep
Krótki miecz obosieczny

Każdy z nas mógł na własne oczy zobaczyć jak wyglądała w rzeczywistości tarcza, zbroja czy miecz. Mogliśmy również przymierzyć stroje wojowników, jak również wypróbować mieczy i włóczni. Całość była dobrze przygotowana i ciekawa. Na zakończenie mogliśmy przebrani za legionistę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

autorki: Urszula Kobylińska klasa Ie i Anna Szumowska klasa Ig

W dniu 21.02.2012 na zaproszenie p. prof. Doroty Myśliwskiej gościliśmy w naszej szkole  grupę historyczną Milites Optima z Bielańskiego Ośrodka Kultury.Tworzą ją ludzie, dla których historia jest prawdziwą pasją. Spotkanie odbyło się w galerii. Zaprezentowana została bardzo ciekawa  lekcja o powstaniu Rzymu. O tym jak z małej wioski Roma powstało  potężne imperium, które opanowało cały basen Morza Śródziemnego. Panowie wystąpili w strojach  legionistów rzymskich oraz hoplitów greckich. Przybliżyli nam wiedzę o najważniejszych wojnach jakie prowadzili Rzymianie  i najsłynniejszych bitwach z ich udziałem. Dowiedzieliśmy się, że uzbrojenie legionistów przez wieki ulegało zmianom. Legioniści w początkach republiki różnili się znacznie od swego „kolegi” z II wieku. Zmiany polegały przede wszystkim na podniesieniu jakości poszczególnych elementów jak i stylu walki i częściach uzbrojenia. Podstawowe elementy uzbrojenia legionisty stanowiły:

Hełm

Tarcza – początkowo owalna, a potem prostokątna

Pancerz – zbroja łuskowa lub kolczuga a później zbroja segmentowa

Ciężka włócznia lub oszczep

Krótki miecz obosieczny

Każdy z nas mógł na własne oczy zobaczyć jak wyglądała w rzeczywistości tarcza, zbroja czy miecz. Mogliśmy również przymierzyć stroje wojowników, jak również wypróbować mieczy i włóczni. Całość była dobrze przygotowana i ciekawa. Na zakończenie mogliśmy przebrani za legionistę zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Urszula Kobylińska klasa Ie

Anna Szumowska klasa Ig

Skip to content