“Krewniacy”

,, Edukacja społeczeństwa w celu zapewnienia krwi wszystkim potrzebującym”.
Powyższe słowa są misją Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi, której przedstawiciele, między innymi jej założyciel, Marcin Velinow, gościli w naszej szkole 19 września bieżącego roku. Propagowali , skierowany do dzieci i młodzieży program Honorowe Krwinki, który jest częścią kampanii społecznej pod nazwą Krewniacy.
Marcin Velinow, mistrz aikido, opowiadał o narodzinach fundacji i jej działalności. Mówił, że dzięki honorowym dawcom krwi udało się uratować wielu ludzi  Namawiał naszych uczniów do tego, aby byli świadomi swojej grupy krwi i aby mogli nią służyć innym, bowiem krew jest darem bezcennym. Namawiał także do prowadzenia zdrowego trybu życia, odpowiedniego żywienia, uprawiania sportów, rezygnacji z wszelkich używek. Apelował do przyszłych kierowców  / a w naszej szkole wśród uczniów klas trzecich jest ich niemało / o rozwagę na drodze, ponieważ łatwo jest doprowadzić do wypadku, a nie zawsze odpowiednie służby są w stanie przybyć na czas do tych, którzy potrzebują ratunku.
Spotkanie z Krewniakami zakończyło zwiedzanie specjalnie zakupionego przez fundację autobusu / nosi imię Jana Pawła II / , który jest nowocześnie wyposażonym punktem krwiodawstwa. Przemieszcza się po całej Polsce i może do niego trafić każdy, kto chce oddać krew dla innych.
Na pamiątkę tego cennego spotkania młodzież otrzymała plakaty, filmy propagujące krwiodawstwo  i inne drobne upominki.

 

autor prof. Irmina Karczewicz

 

Skip to content