wybory

W dniu 22.10.2015 w naszym Liceum odbyły się prawybory parlamentarne realizowane w ramach projektu ,,Młodzi głosują-uczymy się demokracji.” Pomysł organizacji szkolnych  prawyborów zrodził się 20 lat temu w jednej z organizacji pozarządowych Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od tej pory kilkanaście  tysięcy szkół w całej Polsce przy okazji kolejnych wyborów krajowych angażowała się w przeprowadzanie tego typu imprez. Dlatego też klasy 3a i 3c pod opieką pani Joli Wiszniewskiej, nauczyciela wos-u postanowiły dołączyć do tej inicjatywy. Celem projektu jest kształtowanie postaw i aktywności obywatelskiej wśród młodych ludzi-przyszłych wyborców. Uczniowie klas trzecich przygotowali stoiska i prezentacje wybranych Komitetów Wyborczych , pierwszoklasiści wykonali plakaty zachęcające do udziału w wyborach. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania  czuwała  Szkolna Komisja Wyborcza , która wcześniej przygotowała Ordynację Wyborczą. Uczestnikom prezentacji przypomniano również podstawowe prawa obywatelskie i zasady głosowania zapisane w Konstytucji RP.

A oto wyniki głosowania:

W głosowaniu wzięło udział 256 osób- uczniów i nauczycieli, co stanowi 65% uprawnionych do głosowania . Głosów nieważnych oddano 11.Zwycięzcą okazał się Komitet Wyborczy PO.

1. KW Platformy Obywatelskiej   63 głosy-24,6%

2.KW  Korwin  46 głosów -18%