X EDYCJA TYGODNIA KONSTYTUCYJNEGO

W minionym tygodniu rozpoczęliśmy zajęcia w ramach X edycji Tygodnia Konstytucyjnego #Moja Konstytucja. Spotkanie  z uczniami klasy 2c i 3c prowadziła Pani Mecenas Małgorzata Modzelewska – de Raad. Młodzież pracując w grupach została poproszona o stworzenie katalogu najważniejszych praw, które chcieliby wprowadzić w swoim wymarzonym państwie znajdującym się na odległej wyspie. Materiał ten stał się punktem wyjścia do dyskusji o filozofii tworzenia prawa i różnych jego koncepcjach. Pojawiły się pytania dotyczące interesów jednostki i grupy, bezpieczeństwa i wolności, tolerancji i rygoru. Następnie uczniowie rozwiązywali kazusy dotyczące relacji między obywatelem i państwem. Konfrontowali swoje wnioski z zapisanymi artykułami w Konstytucji RP oraz w  Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

W najbliższym tygodniu zajęcia o podobnej tematyce w klasie 1c poprowadzi Pani Mecenas Marta Seredyńska.

Nasze Liceum w Tygodniu Konstytucyjnym uczestniczy od pierwszej edycji!

Jola Wiszniewska