WARSZTATY O DEMOKRACJI

24 listopada uczniowie klasy 3c zostali zaproszeni przez Biuro Parlamentu Europejskiego na warsztat poświęcony demokracji, po którym odbyła się  debata poświęcona globalnemu kryzysowi demokracji. Warsztat przeprowadzili trenerzy z Fundacji Edukacja dla Demokracji w oparciu o dyskusyjną grę planszową „Przepis na demokrację”, która  została stworzona przez norweską Fundację Praw Człowieka Rafto. Fundacja Edukacja dla Demokracji przygotowała polską wersję gry, aby zachęcić jak najwięcej osób do rozmowy o demokracji.

Na czym polega istota demokracji, jakie są jej najważniejsze składniki? Jak sprawić, by demokracja broniła się przed zagrożeniami? We współczesnym świecie, wobec wyzwań przed którymi stoimy, aktualność tych pytań wciąż rośnie. Formuła gry „Democracy Cake – Przepis na Demokrację” pozwala je poruszyć w przyjaznej dla odbiorców formie.

W grę mogą grać wszyscy – młodzież, dorośli, osoby starsze; może być wykorzystywana w szkołach, przez organizacje pozarządowe, w lokalnych ośrodkach kultury, bibliotekach; wreszcie można w nią zagrać po prostu w domowym zaciszu, w kręgu znajomych, do czego zachęcamy!

Debata z udziałem ekspertów wzbudziła bardzo dużo emocji i była okazja do wyrażenia opinii przez młodzież na temat demokracji. Wskazania jej zalet ale również wad.

Jola Wiszniewska